Vrbovka malokvětá
Popis, obsahové látky a léčivé účinky vrbovky malokvěté
Vrbovka malokvětá je vytrvalá rostlina. Květy jsou malé, načervenalé, bledě růžové, nebo téměř bílé. Vykvétají na podlouhlém úzkém semeníkovém lusku, ze kterého vylétávají po otevření semena opatřena bílým chmýřím. Sbírá se nať, květy i listy.
Vrbovku malokvětou najdeme na loukách, na lesních mýtinách a pasekách, někdy vyroste i v celkem pěknou, statnou rostlinu. Říká se jí také ohňová rostlina, neboť se jako první uchytí na spáleništích a v ruinách.
Vrbovka malokvětá je léčivá bylinka s vysokým obsahem biologicky aktivních látek, jako jsou kaempferol, quercetin, myricetin, lektiny a sitosteroly. Tyto aktivní látky přispívají k udržení normální funkce prostaty a podporuje správné fungování močového ústrojí. Je užitečná při vysokém tlaku, některých srdečních onemocněních, dně a revmatismu. S podporou vylučování vody z organismu pomáhá tělu zbavovat se také soli a dalších škodlivých látek. Vrbovka malokvětá působí protizánětlivě, proti edematózně a antimikrobiálně.
Léčivé účinky vrbovky malokvěté
- Vrbovka malokvětá mužům pomáhá při všech onemocněních prostaty včetně nádoru prostaty a jejího ochranného působení
- při chorobách ledvin
- při chorobách močového měchýře
- při rakovině močového měchýře
- při potížích zažívacího traktu
- poškození sliznice úst
- proti tvorbě zánětlivých výpotků
- při krvácení konečníku
- při menstruačních potížích
Jako všechny močopudné bylinky i vrbovka je prospěšná v případě vysokého krevního tlaku, u některých srdečních chorob, dny a revmatismu.
Kontraindikace
Vedlejší účinky
Užívání vrbovky malokvěté nemá vedlejší účinky, můžeme ji pít i samostatně delší dobu.
Po dobu užívání vrbovky se nedoporučuje pít alkoholické nápoje a kouřit.