Skořice cejlonská
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Skořice přišla již v době kolem 4500 před Kristem po hedvábné stezce do Řecka a Říma. Již v 1. století po Kristu znali Plinius a Dioskurides kasiovou skořici z jižní Číny a cinamomum z Cejlonu. Podle klášterního léčitelství skořice působila jako hřejivé a vysušující koření proti "chladným nemocem".
Skořicovník je stálezelený strom původem ze Srí Lanky (Cejlon) Skořice je vlastně kůra, která se suší a balí do svitků. Plantáže skořicovníku jsou již také na Jávě, v Indii a na Sychelách.
Nejdůležitější skupinou obsahových látek je silice s vysokým podílem skořicového aldehydu, nositele typické skořicové vůně. Silice se stará o dobré trávení, zlepšuje prokrvení žaludeční sliznice, jemně uvolňuje křeče, aktivuje trávicí žlázy a pohyby střev a pomáhá při líných střevech a zácpě. Druhy skořice bohaté na třísloviny, jako například kasie, pomáhají při zácpě. Skořice je vhodná i při sklonu ke zvýšeným hodnotám tuku a cukru v krvi. Proto se má pravděpodobně používat na podporu látkové výměny. Skořicový aldehyd tlumí množení hub, virů a bakterií a pomáhá při infekcích močových cest.
Skořice je opravdu všestranný lék: podle dlouhodobých vědeckých výzkumů její extrakt obsahuje řadu účinných látek, které působí příznivě při cukrovce 2. typu. V dávkách 1-6 g denně například prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.
Dávkování je však nutné konzultovat s lékařem.
Léčivé účinky skořice cejlonské
- Pomáhá při zánětu žaludku
- Pomáhá při žaludečních potížích (zvracení, říhání, nadýmání, překyselení)
- Působí proti nechutenství
- Snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu
- Pomáhá při lehčí únavě
- Pomáhá při bolestech zubů i hlavy
- Zevně mírní svalové napětí, cévní a revmatické bolesti a neuralgie
- Masážní krémy se skořicí jsou skvělé pro ošetření celulitidy, neboť prokrvují tkáně
Kontraindikace
Vedlejší účinky
Po delší konzumaci více než 1 gramu denně se mohou vyskytnout žaludeční obtíže. Zřídka se mohou vyskytnout i alergie.