Kurkumovník dlouhý

Curcuma longa
Curcuma longa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), žluté barvy. Původ je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Dále je pěstována v Srí Lance, v Číně, v Indonésii, Peru či na Jamajce. Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření. Hojně ho využívají v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni. Někdy se výtažky z kurkumovníku (Curcuma longa) používají i jako lék proti rakovině.Tato asijská užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem. 

Důležitá složka

Curcumin - kurkumin (neboli diferuloyl metanu) je přírodní polyfenol získávaný z oddenků kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa).
Má prokazatelné antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Podporuje ochrannou funkci jater, potlačuje nebezpečí trombózy a chrání před poškozením myokardu. Má nezanedbatelné antirevmatické účinky a podle výzkumů z posledních let má prokazatelné antikarcinogenní účinky.
Z výše uvedených důvodů se kurkumin stává potenciálním kandidátem pro prevenci a léčbu rakoviny a dalších chronických onemocnění. S výbornými výsledky byl použit zejména u rakoviny tlustého střeva a prostaty a je vhodný nejen při nádorových onemocněních, ale i při infekčních zápalech jater a jejich toxickém poškození.
Kurkumin je velmi silný antioxidant, který zbavuje organismus nebezpečných volných radikálů a zabraňuje patologickým změnám v tkáních. 

Léčivé účinky kurkumovníku dlouhého

  • Je velmi účinný antioxidant
  • Podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších osob 
  • Pomáhá zažívání tím, že ho zbavuje organismus nahromaděných plynů
  • Má prokazatelné antikarcinogenní účinky u rakoviny tlustého střeva a prostaty
  • Používá se k léčbě zánětů dásní a dalších problémů dutiny ústí.
  • Má nezanedbatelné antirevmatické účinky  
  • Poskytuje úlevu při emočním vypění, harmonizuje tak funkci organismu
  • Čistí a ozdravuje pokožku, potlačuje záněty
  • Reguluje činnost mazových žláz
  • Pomáhá při lehkých otravách jídlem
  • Lze použít pro bělení zubů
  • Snižuje hladinu cholesterolu a působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob.
  • Podporuje ochrannou funkci jater, potlačuje nebezpečí trombózy a chrání před poškozením myokardu

Kontraindikace

Kurkumu nekombinujte ani s protisrážlivými léky jako je aspirin nebo ibuprofen, jelikož kurkuma ředí krev. 
Koncentrovaný výtažek z kurkumy by neměly užívat těhotné ženy a děti do 12 let. 

Vedlejší účinky  

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 1 čajová lžička kurkumy. Pro dosažení maximálních účinků léčivé kurkumy byste měli toto žluté koření konzumovat ideální každý den, nejméně však třikrát týdně. Starší osoby a děti mladší 6-ti let by měly snížit dávku na ½ čajové lžičky. Ovšem u starších lidí záleží na individualitě, pokud bude ½ čajová lžička málo, lze dávku navýšit. Pokud kurkuma způsobí zažívací potíže či jakékoliv jiné nežádoucí účinky, poraďte se o dalším užívání s lékařem.
Kurkumu byste nikdy neměli samotnou užívat na lačný žaludek a pokud trpíte žlučovými kameny, je potřeba užívání kurkumy zkonzultovat se svým lékařem.

Fotogalerie