Eucalyptus (Blahovičník)

Eucalyptus globulus
Eucalyptus globulus

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Blahovičníky jsou široce pěstovány v tropických a teplých oblastech světa. Pěstuje se zejména pro aromatické látky v listech a nekvalitní dřevo. Roste enormně rychle, v závislosti na klimatu, 3-10 m za rok. Eukalyptů existuje několik stovek druhů, někdy je uváděno až 700 druhů.
Eukalyptus známý svými účinky na dýchací ústrojí, zejména díky silicím eukalyptolu, které obsahuje v listech. Bylinný přípravek se využívá k léčbě zánětu průdušek, kašle, nachlazení nebo zánětu vedlejších nosních dutin.
Vyrábí se z něho éterický eukalyptový olej, který má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací trakt, snižuje horečky a celkově tělo dezinfikuje. Jeho rozprášením ve vzduchu se ochráníme proti vzniku nejrůznějších viróz.
Je také součástí i různých mastí, gelů a krémů a pro svůj zahřívací účinek, který pomáhá při revmatismu a bolestech svalů. V tomto případě zmírňuje svalové a revmatické bolesti. Má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, působí proti bolesti a podporuje procesy hojení. Je prokázáno, že může zesilovat účinky látek snižujících hladinu cukru v krvi (sám o sobě může snižovat hladinu cukru v krvi).

Léčivé účinky eucalyptu

  • Užívá se při léčbě nachlazení a chřipky
  • Pomáhá při zánětlivých infekcích, jako je bronchitida
  • Pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích
  • Používá se také jako lokální léčba zčervenání kůže
  • Užívá se proti akné
  • Má antibakteriální a antivirotické vlastnosti
  • Pomáhá při horečnatých onemocněních

Kontraindikace

Silice z eukalyptu by se neměly užívat v období těhotenství a kojení.

Vedlejší účinky  

Silice z eukalyptu se nesmí užívat vnitřně, protože může způsobit otravu, která je charakterizována zvracením, závratěmi, bolestmi žaludku, bolestmi svalů a zúženými zornicemi. Při zevním použití nežádoucí účinky prokázány nebyly. 

Fotogalerie