Copaiba
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Copaiba je amazonský značně rozvětvený strom dorůstající výšky až 30m.
Používanou částí rostliny v etnomedicíně nativních kmenů je pryskyřice, která se získává naříznutím či navrtáním kmene stromu (obdobně získání javorového sirupu). Dospělý jedinec může poskytnout až 40 litrů pryskyřice (mízy).
Evropa se poprvé setkala s kopaibovou pryskyřicí roku 1625, kdy byla jezuity dovezena z Nového světa do Španělska, kde se následně užívala v léčbě chronické cystitidy, bronchitidy, chronického průjmu a jako topický přípravek na hemeroidy.
Dnes se v USA copaibová pryskyřice používá většinou jako vonná složka v parfémech a kosmetických přípravcích (včetně mýdla, perličkové koupele, čistících a pracích prostředků, krémů a pleťové vody) pro své antibakteriální, protizánětlivé a změkčující (uklidňující a zvláčňující) vlastnosti. Při obezřetném užití v malých dávkách nám jihoamerický deštný prales přináší další skvělý přírodní lék na žaludeční vředy, záněty všeho druhu, plísňová onemocnění nehtů a další potenciál pro jeho zdokumentované účinky antimikrobiální, při hojení ran a proti rakovinné účinky.
Léčivé účinky mízy stromu copaiba
Pomáhá při zánětech
Působí proti infekcím močového měchýře a močových cest
Pomáhá při žaludečních vředech
Užívá se při angíně, kašli, zánětech mandlí, hrtanu a dýchacích cest
Dezinfikuje a léčí poranění kůže
Užívá se při plísňových onemocněních nehtů
Pomáhá při novotvarových onemocněních
Užívá se proti hemoroidům
Pomáhá při psoriáze, leishmanióze
- Pomáhá při zácpách
Kontraindikace
Vedlejší účinky
Nuto užívat střídmě! na počátku jen jednu kapku najednou. Nikdy nepřekračovat při vnitřním užití dávku, vyšší než malá čajová lžička (5 ml.)! Nadměrné dávkování může zapříčinit alergickou reakci, nevolnost, zvracení, vyrážky, bolesti břicha, ztrátu rovnováhy.